Zadbana działka lub ogród jest marzeniem wielu osób. Żyzna ziemia, bujna i zielona trawa oraz pnące się w górę kolorowe rośliny, to wszystko przyciąga wzrok, poprawia nastrój i sprawia, że chcesz w takiej przestrzeni spędzać każdą wolną chwilę. Pomocny w stworzeniu takiej atmosfery będzie kompostownik, jak prowadzić go skutecznie, żeby szybko osiągnąć zamierzone efekty? Przeczytasz o tym dzisiaj w tym materiale.
Kompostownik można zbudować samemu lub kupić gotowy
Zbudowanie kompostownika samemu z pewnością jest tańszym rozwiązaniem, ale jednocześnie czasochłonnym i wymaga odpowiedniego materiału w postaci desek, palet lub innych szczebli, które musisz skądś mieć. Jeśli zostały Ci z rozbiórki starej altany, albo sąsiad dysponuje takimi rzeczami, ponieważ prowadzi firmę transportową i tak zwanych europalet, które są lekko zniszczone, ma sporo, kłopot z głowy. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy brakuje takich znajomych. Na szczęście producenci akcesoriów do domu i ogrodu doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego oferują gotowe kompostowniki, które wykonane są z estetycznych tworzyw sztucznych i doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie.
Kompostownik, jak wybrać na niego miejsce?
Na początek kluczowym elementem jest wybór miejsca dla kompostownika. Jest to na tyle wyjątkowe wyposażenie ogrodu i działki, że potrzebuje unikatowych warunków. Przede wszystkim musi być odizolowane od promieni słonecznych, ponieważ zbyt wysoka temperatura sprawi, że wszystko, co się w nim znajduje, wyschnie, a w ten sposób nie powstanie kompost. Jednocześnie nie może być to miejsce wilgotne, gdyż jej nadmiar rozpocznie procesy gnilne, które również są szkodliwe. Najlepszy jest zacieniony fragment ogrodu z dość płaską trawą, żeby zbudować solidną podstawę.
Kompostownik, jak prowadzić przemianę materii na kompost?
Budowanie kompostownika zaczyna się od układania poszczególnych warstw. Pierwsza z nich powinna mieć około trzydziestu centymetrów. Z reguły może być to świeżo skoszona trawa, małe gałązki, wyrwane chwasty, pod warunkiem, że nie zaczął się proces kwitnienia i nie mają nasion. Kolejną warstwę stanowi ziemia ogrodowa, która jest podstawą do powstania mikroorganizmów. Dalej możesz umieszczać tam szczątki roślin, skorupki jajek, torebki po herbacie, fusy po kawie, zepsute owoce, suche liście i inne biodegradowalne produkty. Na pewno nie wolno gromadzić kawałków mięsa, kości i innych tego rodzaju odpadów, ponieważ mogą one przyciągać dzikie zwierzęta. Tak powstaje idealny kompostownik, jak go prowadzić? Co jakiś czas należy przemieszać warstwy, a następnie mniej więcej po trzech kwartałach możesz skorzystać z tego, co wytworzyła w nim natura.