Nowe stawki za wywóz śmieci swoją wysokością zaskoczyły niejedną osobę. W tej sytuacji często zastanawiamy się, kto jest zwolniony z płacenia za śmieci i gdzie można się o to starać. Mamy dla was garść informacji.
Nowelizacja ustawy
Gospodarowanie odpadami należy do kompetencji gmin. Przepisy określające zakres obowiązków są zebrane w Ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, której pierwsza wersja została uchwalona już w 1996 roku. Obecnie obowiązujące przepisy wymogły podniesienie stawek za wywóz śmieci. Obecnie opłaty są znacząco wyższe niż wcześniej, co dotyka wiele rodzin. Osoby które do tej pory płaciły regularnie, mogą zacząć się zastanawiać, kto jest zwolniony z płacenia za śmieci, żeby móc skorzystać z pomocy osłonowej.
Programy osłonowe – przykładowe kryteria
Niektóre samorządy umożliwiają wnioskowanie o zwolnienie z płacenia za śmieci, na zasadzie objęcia programem osłonowym. Kto może skorzystać z takiego zwolnienia? Dla przykładu, w Warszawie dotyczy to osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe, między innymi osoby starsze, po 65. roku życia, niepełnosprawni i ci, którzy nie pobierają dodatku mieszkaniowego. Dodatkowo należy spełnić próg dochodowy – nie może on miesięcznie przekraczać 1752,50 zł netto. Wsparcie jest obliczane indywidualnie, ale nigdy nie jest mniejsze niż 50% opłat za odpady komunalne.
Istnieje też możliwość skorzystania z ulgi w opłatach dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych i posiadających kompostowniki. Niestety, najczęściej taka obniżka jest symboliczna, w wielu miastach wynosi jedynie 1 lub 1,5 zł od całego rachunku. Oczywiście, opłaty za wywóz śmieci są także wyliczane osobno przez każdą gminę, jednak jedno jest jasne: wyższe stawki dotyczą niesortowanych śmieci. W przypadku prawidłowego sortowania, według wytycznych, stawka będzie niższa.
Każda gmina może uchwalić inne zasady zwolnienia
Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach jasno określa, że każda gmina musi, za pomocą odpowiedniej uchwały, wprowadzić odpowiednie zapisy, jeśli chce umożliwić swoim mieszkańcom zwolnienie z opłat za śmieci. Dlatego jeśli chcemy sprawdzić, kto może uzyskać zwolnienie z opłat, powinniśmy zasięgnąć informacji w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy i zapoznać się z odpowiednimi przepisami. Także tam należy składać odpowiednie wnioski. Warto pamiętać, że zwolnienia dotyczą właściwie wyłącznie osób fizycznych i domów mieszkalnych.